
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-60P-SV1(92)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7075
2.7075
10
2.46145
24.6145
25
2.33092
58.273
50
2.27696
113.848
100
2.16847
216.847
250
1.897416
474.354
500
1.84319
921.595
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.152" (3.85mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 60 |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Contact Finish Thickness | - |