FX8-60P-SV(21)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-60P-SV(21)
Description:
CONN HDR 60POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.024" (0.60mm)
Series FunctionMax™ FX8
Package Tube
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.112" (2.85mm)
Number of Positions 60
Mated Stacking Heights 3mm