
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-80P-SV1(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.907
2.907
10
2.6353
26.353
25
2.49622
62.4055
40
2.438175
97.527
168
2.322018
390.099024
336
2.031727
682.660272
504
1.973701
994.745304
1008
1.683438
1696.905504
2520
1.567338
3949.69176
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.152" (3.85mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Contact Finish Thickness | - |