
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-100P-SV6(92)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3295
5.3295
10
4.8355
48.355
25
4.57976
114.494
50
4.47317
223.6585
100
4.26018
426.018
250
3.727648
931.912
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.427" (10.85mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 11mm, 16mm |
| Contact Finish Thickness | - |