
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-100S-SV5(92)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.852
5.852
10
5.28865
52.8865
25
4.99624
124.906
50
4.87426
243.713
100
4.630585
463.0585
250
4.14314
1035.785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.352" (8.95mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm |
| Contact Finish Thickness | 39.4µin (1.00µm) |