
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-100S-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3295
5.3295
10
4.8355
48.355
25
4.57976
114.494
40
4.473075
178.923
108
4.260218
460.103544
324
3.727667
1207.764108
540
3.621153
1955.42262
972
3.08863
3002.14836
2484
2.875622
7143.045048
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.156" (3.96mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm |
| Contact Finish Thickness | - |