FX8C-120P-SV2(21)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-120P-SV2(21)
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.024" (0.60mm)
Series FunctionMax™ FX8C
Package Tube
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.254" (6.45mm)
Number of Positions 120
Mated Stacking Heights 7mm, 12mm