FX8C-120P-SV2(92)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-120P-SV2(92)
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.024" (0.60mm)
Series FunctionMax™ FX8C
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.254" (6.45mm)
Base Product Number FX8
Number of Positions 120
Mated Stacking Heights 7mm, 12mm