
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-120P-SV6(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.5385
5.5385
10
5.0312
50.312
25
4.7652
119.13
40
4.654525
186.181
90
4.432909
398.96181
270
3.878784
1047.27168
450
3.767956
1695.5802
990
3.21385
3181.7115
2430
2.992196
7271.03628
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.427" (10.85mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 120 |
| Mated Stacking Heights | 11mm, 16mm |
| Contact Finish Thickness | - |