
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-140/140P11-SV6J(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HDR 280POS SMD GOLD 2PCS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.4
11.4
10
10.10325
101.0325
25
9.71508
242.877
44
9.326406
410.361864
88
8.808229
775.124152
264
8.031024
2120.190336
440
7.512885
3305.6694
968
6.891129
6670.612872
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Bridged Headers (2) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.368" (9.35mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 280 |
| Mated Stacking Heights | 11mm, 16mm |
| Contact Finish Thickness | - |