
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-140/140S11-SV5J(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 280POS SMD GOLD 2PCS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.0625
13.0625
10
11.58145
115.8145
25
11.13628
278.407
44
10.69074
470.39256
88
10.096771
888.515848
264
9.205928
2430.364992
440
8.611988
3789.27472
968
7.899278
7646.501104
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Bridged Receptacles (2) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.352" (8.95mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 280 |
| Mated Stacking Heights | 10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm |
| Contact Finish Thickness | - |