
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-60S-SV5(91)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2655
4.2655
10
3.87695
38.7695
25
3.67194
91.7985
50
3.58663
179.3315
100
3.41582
341.582
250
2.988852
747.213
500
2.903447
1451.7235
1000
2.47647
2476.47
2500
2.305678
5764.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.352" (8.95mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 60 |
| Mated Stacking Heights | 10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm |
| Contact Finish Thickness | - |