FX8C-80P-SV1(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-80P-SV1(71)
Description:
CONN HDR 80POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.024" (0.60mm)
Series FunctionMax™ FX8C
Package Tube
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.214" (5.45mm)
Base Product Number FX8
Number of Positions 80
Mated Stacking Heights 6mm, 11mm