
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-80P-SV2(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4365
4.4365
10
4.02895
40.2895
25
3.81634
95.4085
40
3.727562
149.10248
126
3.550131
447.316506
252
3.106386
782.809272
504
3.017628
1520.884512
1008
2.573864
2594.454912
2520
2.396356
6038.81712
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.254" (6.45mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 12mm |
| Contact Finish Thickness | - |