
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-80P-SV(92)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.769
4.769
10
4.3339
43.339
25
4.10514
102.6285
50
4.00976
200.488
100
3.81881
381.881
250
3.341454
835.3635
500
3.245998
1622.999
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.175" (4.45mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 10mm |
| Contact Finish Thickness | - |