FX8C-80S-SV(62)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-80S-SV(62)
Description:
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.024" (0.60mm)
Series FunctionMax™ FX8C
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.156" (3.96mm)
Base Product Number FX8
Number of Positions 80
Mated Stacking Heights 5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm