
NKK Switches
Product No:
G3B15AB-S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.4955
7.4955
10
6.7355
67.355
25
6.42466
160.6165
50
6.1484
307.42
100
5.90672
590.672
250
5.595804
1398.951
500
5.1813
2590.65
1000
4.939506
4939.506
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Type | Standard |
| Series | G3B |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tube |
| Features | Process Sealed |
| Actuator Type | Round, Plunger |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Gull Wing |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | G3B15AB |
| Voltage Rating - AC | 28 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Gray |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |