G60L0C-MD2LFG9-4200
ODU
Product No:
G60L0C-MD2LFG9-4200
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES L RECEPTACL
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell, Ground
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Insert Material -
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C