G63L0C-P30NFG0-9200
ODU
Product No:
G63L0C-P30NFG0-9200
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 6, SZ
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell, Ground
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Crimp
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.315" ~ 0.362" (8.00mm ~ 9.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number G63L0C-P
Number of Positions 30
Shell Size - Insert 3
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C