
Sullins Connector Solutions
Product No:
GBC02SABN-M30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.3211
3.211
25
0.2755
6.8875
50
0.23427
11.7135
100
0.22496
22.496
250
0.202046
50.5115
500
0.19285
96.425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | GBC02S |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |