
Sullins Connector Solutions
Product No:
GBC03DABN-M30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.6156
6.156
25
0.55404
13.851
50
0.49248
24.624
100
0.47196
47.196
250
0.43092
107.73
500
0.4104
205.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | GBC03D |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |