
Sullins Connector Solutions
Product No:
GBC03SABN-M30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD 3POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.41325
4.1325
25
0.37202
9.3005
50
0.3306
16.53
100
0.316825
31.6825
250
0.289294
72.3235
500
0.2755
137.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | GBC03S |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |