
Sullins Connector Solutions
Product No:
GBC04SGSN-M89
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 4POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.665
0.665
10
0.627
6.27
25
0.5643
14.1075
50
0.5016
25.08
100
0.4807
48.07
250
0.4389
109.725
500
0.418
209
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.140" (3.56mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | GBC04S |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |