
Curtis Industries
Product No:
GBFTX-12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.167
13.167
10
11.5843
115.843
25
10.92652
273.163
50
10.39984
519.992
100
10.202335
1020.2335
250
8.88592
2221.48
500
8.556821
4278.4105
1000
8.227712
8227.712
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret |
| Number of Circuits | 12 |
| Base Product Number | GBFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 12 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |