
Curtis Industries
Product No:
GBFTX-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3675
5.3675
10
4.0926
40.926
25
3.83344
95.836
50
3.40746
170.373
100
3.333265
333.3265
250
3.074048
768.512
500
2.777762
1388.881
1000
2.462942
2462.942
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | GBFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 3 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |