
Curtis Industries
Product No:
GBFTX-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.5335
7.5335
10
5.94035
59.4035
25
5.6506
141.265
50
5.12886
256.443
100
4.926035
492.6035
250
4.346516
1086.629
500
4.056766
2028.383
1000
3.766997
3766.997
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret |
| Number of Circuits | 5 |
| Base Product Number | GBFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 5 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |