
Curtis Industries
Product No:
GBFTX-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.241
10.241
10
8.7704
87.704
25
8.36988
209.247
50
7.524
376.2
100
7.12329
712.329
250
6.455516
1613.879
500
6.010308
3005.154
1000
5.676402
5676.402
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret |
| Number of Circuits | 8 |
| Base Product Number | GBFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 8 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |