
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
GBL205
Manufacturer:
Package:
GBL
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 2A GBL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.7068
7.068
100
0.489155
48.9155
500
0.408747
204.3735
1000
0.34788
347.88
2000
0.309833
619.666
5000
0.293522
1467.61
10000
0.271776
2717.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBL |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | GBL205 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBL |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 2 A |