
Curtis Industries
Product No:
GBPAX-12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.471
13.471
10
11.85505
118.5505
25
11.18112
279.528
50
10.64247
532.1235
100
10.44031
1044.031
250
9.093172
2273.293
500
8.756397
4378.1985
1000
8.419612
8419.612
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 12 |
| Base Product Number | GBPAX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 12 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |