
Curtis Industries
Product No:
GBPAX-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.897
6.897
10
5.2592
52.592
25
4.92556
123.139
50
4.37836
218.918
100
4.28317
428.317
250
3.950062
987.5155
500
3.56934
1784.67
1000
3.164811
3164.811
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | GBPAX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 4 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |