GBPC4004 T0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
GBPC4004 T0G
Package:
GBPC40
Batch:
Datasheet:
Description:
BRIDGE RECT 1P 400V 40A GBPC40
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tray
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Mounting Type QC Terminal
Package / Case 4-Square, GBPC40
Product Status Active
Base Product Number GBPC4004
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package GBPC40
Voltage - Peak Reverse (Max) 400 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Current - Average Rectified (Io) 40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 20 A