
Curtis Industries
Product No:
GBPX-18
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.7225
15.7225
10
14.5217
145.217
25
14.05924
351.481
50
13.13432
656.716
100
12.94945
1294.945
250
12.024454
3006.1135
500
11.793224
5896.612
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 18 |
| Base Product Number | GBPX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 18 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |