
Curtis Industries
Product No:
GBPX-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.3615
15.3615
10
14.7421
147.421
25
14.23062
355.7655
50
13.71876
685.938
100
13.309215
1330.9215
250
13.053266
3263.3165
500
12.797336
6398.668
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 20 |
| Base Product Number | GBPX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 20 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |