
Curtis Industries
Product No:
GBPX-24
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 24CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.3255
18.3255
10
17.58925
175.8925
25
16.97802
424.4505
50
16.36736
818.368
100
15.878775
1587.8775
250
15.573388
3893.347
500
15.268039
7634.0195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 24 |
| Base Product Number | GBPX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 24 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |