
Curtis Industries
Product No:
GBPX-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.379
8.379
10
6.60915
66.0915
25
6.28672
157.168
50
5.70627
285.3135
100
5.480645
548.0645
250
4.83588
1208.97
500
4.513488
2256.744
1000
4.191096
4191.096
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | GBPX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |