
Curtis Industries
Product No:
GBSX-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.638
7.638
10
6.0192
60.192
25
5.72546
143.1365
50
5.19688
259.844
100
4.9913
499.13
250
4.404124
1101.031
500
4.110498
2055.249
1000
3.816891
3816.891
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | GBSX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |