
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
GBU1007
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 10A GBU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.23405
12.3405
100
0.98211
98.211
500
0.830984
415.492
1000
0.705071
705.071
2000
0.669816
1339.632
5000
0.644632
3223.16
10000
0.623295
6232.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | GBU1007 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 1.5 A |