
Micro Commercial Co
Product No:
GBU10D-BP
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 10A GBU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.76
7.6
100
0.582635
58.2635
500
0.46056
230.28
1000
0.368448
368.448
2000
0.333906
667.812
5000
0.310878
1554.39
10000
0.299364
2993.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Micro Commercial Co |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Product Status | Not For New Designs |
| Base Product Number | GBU10 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 5 A |