
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
GBU1506
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
15A, 800V, STANDARD BRIDGE RECTI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.432
2.432
10
2.0235
20.235
100
1.610345
161.0345
500
1.362642
681.321
1000
1.156178
1156.178
2000
1.098371
2196.742
5000
1.057074
5285.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-ESIP, GBU |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 15 A |