
SMC Diode Solutions
Product No:
GBU2010
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
BRIDGE,1000V20A, PACKAGE GBU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.8455
8.455
100
0.657495
65.7495
500
0.557289
278.6445
1000
0.453976
453.976
2000
0.427367
854.734
5000
0.407008
2035.04
10000
0.388227
3882.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | GBU2010 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 10 A |