
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
GBU2505 D2
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 25A GBU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.565
2.565
10
2.1527
21.527
100
1.741825
174.1825
500
1.548253
774.1265
1000
1.325687
1325.687
2000
1.248281
2496.562
5000
1.197589
5987.945
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | GBU2505 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 25 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 25 A |