
SMC Diode Solutions
Product No:
GBU410
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 4A GBU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.5529
5.529
100
0.382565
38.2565
500
0.319637
159.8185
1000
0.272042
272.042
2000
0.242288
484.576
5000
0.22953
1147.65
10000
0.212534
2125.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | GBU410 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 4 A |