
onsemi
Product No:
GBU6A
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
BRIDGE 1-PH GBU 50V 6A 150C
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.3756
13.756
100
1.07255
107.255
500
0.886008
443.004
1000
0.699476
699.476
2000
0.65285
1305.7
5000
0.620198
3100.99
10000
0.596885
5968.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Product Status | Not For New Designs |
| Base Product Number | GBU6 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 6 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 6 A |