
onsemi
Product No:
GBU6J
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 6A GBU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.349
1.349
10
1.2027
12.027
100
0.93765
93.765
500
0.774611
387.3055
1000
0.611534
611.534
2000
0.57077
1141.54
5000
0.542232
2711.16
10000
0.521844
5218.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Product Status | Not For New Designs |
| Base Product Number | GBU6 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 6 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 6 A |