
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
GBU807
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 8A GBU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.1913
11.913
100
0.92644
92.644
500
0.785289
392.6445
1000
0.639711
639.711
2000
0.602214
1204.428
5000
0.573534
2867.67
10000
0.547058
5470.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | GBU807 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 1.5 A |