
onsemi
Product No:
GBU8A
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
BRIDGE 1-PH GBU 50V 8A 150C
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6055
1.6055
10
1.44305
14.4305
100
1.15957
115.957
500
0.952736
476.368
1000
0.789412
789.412
2000
0.734968
1469.936
5000
0.70775
3538.75
10000
0.680523
6805.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Product Status | Not For New Designs |
| Base Product Number | GBU8 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 8 A |