
onsemi
Product No:
GBU8G
Manufacturer:
Package:
GBU
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 400V 8A GBU
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0995
2.0995
10
1.88955
18.8955
100
1.519145
151.9145
500
1.248091
624.0455
1000
1.034132
1034.132
2000
0.962816
1925.632
5000
0.927152
4635.76
10000
0.891499
8914.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, GBU |
| Product Status | Not For New Designs |
| Base Product Number | GBU8 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | GBU |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 8 A |