
Murata Electronics
Product No:
GCM1885C2A8R0BA16J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 8PF 100V C0G/NP0 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1615
0.1615
10
0.11115
1.1115
50
0.06688
3.344
100
0.056525
5.6525
500
0.038665
19.3325
1000
0.0342
34.2
2500
0.032718
81.795
5000
0.029735
148.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.1pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 8 pF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | GCM1885C2A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |