
Murata Electronics
Product No:
GCM21B5C1H183FA16L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.018UF 50V C0G/NP0 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.30685
3.0685
50
0.23199
11.5995
100
0.20216
20.216
500
0.149739
74.8695
1000
0.127272
127.272
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.018 µF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.053" (1.35mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Base Product Number | GCM21B5C1H |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |