
Murata Electronics
Product No:
GCM21BR71C225KA64K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2375
0.2375
10
0.1615
1.615
50
0.0969
4.845
100
0.081795
8.1795
500
0.055974
27.987
1000
0.049514
49.514
2500
0.047358
118.395
5000
0.043054
215.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.055" (1.40mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Base Product Number | GCM21BR71C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |